Proje

Projeler, mimari - iç mimari konsept aşamasından başlanarak paket proje (mimari-statik-mekanik-elektrik) olarak ruhsat alınması ve uygulama proje hizmetleri olarak devam etmektedir. Projeler, 3 boyutlu görsellerle müşterilerin taleplerine göre şekillenmektedir.

 

PROJE HİZMETLERİ

 

  • Konsept Proje ( Mimari – İç Mimari)
  • Avan - Ruhsat Proje
  • Uygulama Projeleri
  • 3D Görselleştirme / Tasarım

PROJE

Maksimum müşteri memnuniyeti hedefiyle yola çıkan firmamız müşteri talep ve istekleri doğrultusunda bilgi, tecrübe ve kaliteliyi birleştirerek estetik ve işlevselliği olan eşsiz projelere hazırlar.

Mimari – iç mimari konsepti müşteri talepleri ve gereksinimlerinin doğru şekilde tespit edilerek paket proje olarak sizlere sunulur. Hazırlanan projelerde 3 boyutlu görsellerle hazırlanan sunumlar müşteri beklentileri ve istekleri doğrultusunda şekillenir. Paket proje kapsamında elektrik, mekanik, statik, mimari olarak ruhsat alınma işlemleri ve proje uygulama hizmetleri olarak yürütülür.

Konsept Proje (Mimari – İç Mimari)

Konsept proje, iç mekanların tasarlanmasında belirli bir konu üzerinde hazırlanan projelerdir. Bu tarz projeler hedef kitleye ulaşmak için yapılan etkin çalışmalardan birisidir.  Belli bir tarzı benimseyerek iç mimari tasarımlarında bunu yansıtacak, belirli yönlerini projeye uygun şekilde yararlanarak konu üzerinde dikkatleri toplayabilirsiniz.

Bu tarz uygulamalara genellikle sosyal sorumluluk projelerinde, sosyal mekanlarda uygulamalara sıklıkla rastlanır. Hayal gücünüzle farklı tasarım teknikleri ile birleştiğinde ayrıcalıklı özgün tasarımlar ortaya çıkar. Yerleşim alanlarının, işletmelerin, mekanların, kitap kafelerin yoğun talep görmesi konsept tasarımların etki gücüne bağlıdır.

Projeye başlamadan önce hedef kitle, istenilen tarz ve buna yönelik farklı tasarımlarla başarıya ulaşmak mümkündür. Farklı fikirleri stiller, yaratıcılık, özgünlük yön göstericidir. Tasarım yapılırken gerekli analizlerin, araştırmaların yapılması gerekir.

Her mekanın konsept dahilinde yapılacak tasarımlarda konu ve tarzı belirlenmelidir. Dekorasyon konsept tespitinden sonra ürün ve malzeme seçimi ile devam eder. Yapılan konsept projelerde sadece görsellik değil ayrıca oluşturulan mekanın kullanışlı olmasına dikkat edilir.

Avan – Ruhsat Proje

Avan Proje Nedir? Demo proje, ön hazırlık projesi veya ilk proje olarak adlandırabiliriz. Gerçekleştirilmek istenen projenin ön hazırlık aşamasında mevcut şartlara göre maliyet hesaplama, arsa büyüklüğü, inşaat planları, bütçesi konusunda düşüncelerin belirtildiği ilk aşamadır. Burada sembolik olarak gerçek değerlere yakın olarak çizim yapılarak fikir yürütülür.

Avan proje üzerinde proje geliştirilebilir, değişikliğe uğrayabilir. Sonuçta avan proje üzerinde kesinleşen tasarımlar uygulama projesine geçilir. Avan proje gerçek proje olmayıp taslak projedir diyebiliriz.

Avan projelerde kullanılan ölçekler 1/50, 1/100, 1/200, 1/500, 1/1000 olarak hazırlanırken kat, çatı ve kesitlere de yer verilebilir. Belediyeye sunulan proje imar mevzuatına göre kontrol edilerek bir sorun yok ise asıl projeye geçilebilir.

Uygulama Projeleri

Uygulama projeleri avan projelerden sonra kesinleşen projelerin çizim aşamasını ifade eder. Bu aşama Etna Mimarlık Yapı tarafından hazırlanan uygulama projeleri profesyonel olarak planlanan gibi olmasını sağlar.

Uygulama projeleri yapılacak olan tüm işleri en ince detayına kadar görebilmek için yapılan çizimdir. Bu teknik çizim ile yapıda kullanılacak olan tüm ölçüler, malzemeler eksiksiz ve kolay anlaşılacak düzeyde hazırlanır.

Uygulama projeleri ölçekleri de 1/50, 1/100, 1/200, 1/500, 1/1000 olarak hazırlanır. İki bölüm halinde olan bu projelerde ilk bölümde merdiven, asma tavan, parke gibi detaylar bulur. İkinci bölümde ise kesitler ve kat planları görülür.

Uygulama projeleri kesin projeler olup inşaatlar bu projelere göre inşa edilir. Ayrıca bu projeler ruhsat projesi olarak resmi işlemlerde değerlendirilebilir.

3D Görselleştirme / Tasarım

Teknolojinin gelişmesi mimari ve iç mimarlık projelerinde 3D Görselleştirme kullanılarak müşterilere mimari yapının nasıl olacağı konusunda sunum yapmak, yapıların sanal fotoğraflarını göstermek, mimari animasyon, 3D gerçeklik ile çevreyi dolaşmayı mümkün kılan uygulamalardır.

Enta Mimarlık Yapı hazırladığı projeleri mimari görselleştirme ile müşterilerine binanın içerisinde 3D modelleme ile görebilmelerini sağlar. İleride gerçeğe dönüşecek projenin nasıl olacağını önceden görme fırsatını sunar.